Verbs irregulars de la 1a conjugació

Els verbs acabats en ar formen part de la primera conjugació. Aquesta conjugació agrupa el 80% dels verbs catalans i és la que presenta més verbs regulars. Els únics verbs irregulars són anar i estar.

Verb anar

Les formes irregulars del verb anar les trobem en el present d’indicatiu, en el present de subjuntiu i en el mode imperatiu.

Indicatiu
Present Imperfet Passat simple Futur Condicional
vaig
vas
va
anem
aneu
van
anava
anaves
anava
anàvem
anàveu
anaven
aní
anares
anà
anàrem
anàreu
anaren
aniré
aniràs
anirà
anirem
anireu
aniran
aniria
aniries
aniria
aniríem
aniríeu
anirien
Subjuntiu Present Imperfet Imperatiu
vagi
vagis
vagi
anem
aneu
vagin
anés
anessis
anés
anéssim
anéssiu
anessin
ves (tu)
vagi (ell, vostè)
anem (nosaltres)
aneu (vosaltres)
vagin (ells, vostès)
Gerundi anant Participi anat, -da

Verb estar

Les formes irregulars del verb estar també les trobem en el present d’indicatiu, en el present de subjuntiu i en el mode imperatiu.  La resta de temps del verb estar presenten formes regulars i irregulars.

Indicatiu
Present Imperfet Passat simple Futur Condicional
estic
estàs
està
estem
esteu
estan
estava
estaves
estava
estàvem
estàveu
estaven
estiguí
estigueres
estigué
estiguérem
estiguéreu
estigueren
estaré
estaràs
estarà
estarem
estareu
estaran
estaria
estaries
estaria
estaríem
estaríeu
estarien
Subjuntiu Present Imperfet Imperatiu
estigui
estiguis
estigui
estiguem
estigueu
estiguin
estigués
estiguessis
estigués
estiguéssim
estiguéssiu
estiguessin
estigues
estigui
estiguem
estigueu
estiguin
Gerundi estant Participi estat, -da

Verb donar

El verb donares conjuga sovint com un verb velar de la 2a conjugació, però segueix el model dels vebs de la 1a conjugació com cantar, sopar, etc.
Indicatiu
Present Imperfet Passat simple Futur Condicional
dono
dones
dona
donem
doneu
donen
donava
donaves
donava
donàvem
donàveu
donaven
doní
donares
donà
donàrem
donàreu
donaren
donaré
donaràs
donarà
donarem
donareu
donaran
donaria
donaries
donaria
donaríem
donaríeu
donarien
Subjuntiu Present Imperfet Imperatiu
doni
donis
doni
donem
doneu
donin
donés
donéssis
donés
donéssim
donéssiu
donessin
dona (tu)
doni (vostè)
donem (nos.)
doneu (vos.)
donin (vostès)
Gerundi donant Participi donat

 

Ara practica

Itineraris d’aprenentatge 11 12  13







Print Friendly, PDF & Email